Sposoby na pożyczenie pieniędzy

Nie za wszystkie potrzeby mamy możliwość zapłacić z pieniędzy na życie. Niejednokrotnie przychodzi moment gdy należy użyć wsparcia instytucji finansowej w rodzaju pożyczki albo kredytu. Różnica między tymi rodzajami zobowiązań ma podłoże prawne. Kredyt może być przyznany tylko przez banki i jest regulowany przez prawo bankowe. W przypadku pożyczki możliwa jest większa ilość rozwiązań, może jej udzielić ktokolwiek mający potrzebne fundusze. Pożyczka podlega regulacji przez kodeks cywilny. Z tej przyczyny kredyty uważa się za godną zaufania formę pozyskiwania kapitału. Zazwyczaj występuje pięć kategorii kredytów.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny

To kredyt udzielany na kupno nieruchomości albo budowę domu. Dlatego zazwyczaj obejmuje wysoką kwotę. Spłata może być rozłożona nawet na 30 lat. Warunki otrzymania kredytu hipotecznego są stosunkowo restrykcyjne, a sam proces wymaga czasu. Formą zabezpieczenia jest hipoteka, a więc tak długo jak nie zapłacimy kredytu formalnym właścicielem mieszkania będzie bank.

Kredyt konsumpcyjny

Ten typ kredytu zaciągany jest na różne potrzeby klientów. Wartość kredytu jest niższa w porównaniu do kredytów hipotecznych, a czas na spłatę krótszy- może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zabezpieczenie stanowią dochody klienta. Z pośród kredytów konsumpcyjnych można odróżnić kredyty na dowolny cel oraz kredyty dedykowane, na przykład na wycieczkę.

Kredyt inwestycyjny

Celem tego typu kredytu jest sfinansowanie przedsięwzięcia zarobkowego. Może to być rozrost działalności zawodowej lub zakup akcji. Jest to kredyt na krótki okres czasu, a do przyznania go potrzebny będzie ułożony biznesplan, definiujący zakres zysku z inwestycji.

Kredyt konsolidacyjny

To pomoc dla klientów mających więcej niż jedno zobowiązanie. Powoduje złączenie ich w jeden kredyt o obniżonej wartości raty. Lepiej możemy wtedy zaplanować spłatę i terminowo oddać pieniądze.

Karta kredytowa

To najczęstsza kategoria kredytu. Bank w którym mamy konto wyznacza limit kredytowy, czyli sumę, jaką możemy wydać w wyznaczonym przedziale czasowym. Jeśli nie przekroczymy terminu spłaty określonego przez bank, nie zostaniemy obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami.