Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa odgrywa kluczową rolę przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Jest to suma pieniędzy, jaką bank może nam pożyczyć, która wyliczana jest na podstawie kwoty, jaką konsument może miesięcznie przeznaczyć na ratę. W związku z tym im wyższa zdolność kredytowa, tym wyższy kredyt można otrzymać. Na zdolność kredytową wpływa dochód i jego źródło, posiadanie lub brak dzieci, inne zobowiązania finansowe oraz historia kredytowa. Zatem jak zwiększyć zdolność kredytową?

BIK garść informacji

Zwiększenie dochodów

To oczywista forma poprawienia swojej sytuacji finansowej w oczach banku. Mogą to być dodatkowe nadgodziny lub praca dorywcza. Mniej istotna jest forma zatrudnienia w pracy dodatkowej, ważniejsze żeby w ciągu kilku miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt dochody były wyższe.

Stabilna forma zatrudnienia

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest zdecydowanie najlepsza dla przyszłego kredytobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dużą pożyczkę np. kredyt hipoteczny. Taka forma zatrudnienia to najmniejsze ryzyko utraty dochodów. Osoba pracującą na umowę zlecenie lub o dzieło ma zdecydowanie mniejsze szanse na uzyskanie długoletniego kredytu hipotecznego. W związku z tym pracując przez dłuższy czas w jednej firmie, warto zapytać o możliwość przejścia na umowę o pracę. W przypadku umów o dzieło często dobrym rozwiązaniem może być założenie własnej działalności gospodarczej.

Obniżenie zobowiązań finansowych

Każda, nawet najmniejsza rata powoduje obniżenie zdolności kredytowej. Dlatego warto spłacić karty kredytowe czy kredyty gotówkowe. Należy pamiętać, że zakupy na raty to tak naprawdę kredyt gotówkowy.

Poprawa historii kredytowej

W przypadku osób, które nigdy nie korzystały z takich usług jak: karta kredytowa, kredyt gotówkowy czy zakupy na raty, banki mniej chętnie udzielają wysokich pożyczek. Dlatego warto na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o wysoki kredyt, skorzystać z którejś z tych usług i oczywiście regularnie spłacać raty pożyczki.