pexels-croberin-photography-1422408

BIK garść informacji

Wzięcie kredytu wygląda na dość prosty zabieg, jednak jest parę elementów, o których powinno się wiedzieć, zanim zaciągnie się to zobowiązanie wobec banku. Przykładowo warto wiedzieć co to jest BIK ze względu na czystość historii kredytowej. Również trzeba znać swój scoring, a do tego potrzebny jest BIK. Dobrą wiadomością jest fakt, że raport BIK jest darmowy, można go pobrać ze strony Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli, któraś z wymienionych nazw jest Ci obca, to czytaj dalej.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Historia kredytowa jest tym elementem, który znacząco wpływa na zdolność kredytową każdego człowieka. Bank ma obowiązek, nie tylko dla swojego dobra ale też dla dobra klienta, sprawdzić i zweryfikować sytuację kredytową konkretnej osoby w Biurze Informacji Kredytowej. Tam znajdziesz informacje również o karcie kredytowej czy limicie na koncie.

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, miejsce założone przez Związek Banków Polskich i kilku banków. W instytucji tej głównym celem jest wymiana informacji o klientach, również tych potencjalnych. Bank wymieniają się danymi pomiędzy sobą oraz między firmami dającymi pożyczki w Polsce. Dzięki temu każda osoba w Polsce ma swoją historię kredytową. To oznacza, że bank ma wiedzę jak przebiegała dotychczasowa historia kredytowa klientów.

Jakie informacje gromadzi?

BIK składa się z następujących informacji: stan zobowiązań, historia kredytowa, scoring. Scoring jest informacją na temat oceny punktowej klienta; Historia kredytowa dotyczy przeszłych kredytów, a stan zobowiązań mówi bankowi o tym jakie klient ma saldo zadłużenia do spłaty w tej chwili.

To ważne, ponieważ historia kredytowa informuje o wszystkich spłacanych i już spłaconych zobowiązaniach pieniężnych. Znaleźć tam można: poręczenia jakich udzieliłeś, limity na kontach, limity na kartach kredytowych, zakupy na raty, pożyczki, kredyty.

Jeżeli bank zdecyduje, że Twój BIK jest dobry, czyli że regularnie spłacałeś dług albo w ogóle jeszcze takiego nie zaciągałeś to uzna Ciebie za wiarygodnego klienta. Jest to sygnał dla kredytodawcy, że umiesz oszacować finansowe predyspozycje budżetu tak żeby raty kredytu nie stanowiły najmniejszego problemu.

Natomiast nieregularne spłacanie należności informuje bank o zlej historii kredytowej. Wówczas jest to informacja mówiąca, że zdarzały się miesiące, gdzie spłacanie raty przekraczało 60 dni albo też, że w ogóle jakaś rata nie została spłacona. Natomiast można porozmawiać z bankowcem i na podstawie takiej rozmowy, może on wywnioskować, że jednak jest opłacalne danie kredytu osobie ze złą historią kredytową. Musisz jednak pamiętać, że są to sytuacje rzadko, a zdecydowanie częściej kredyt jest odmawiany takim osobom.

Za co uzyskasz punkty czyli scoring w BIK:

– terminowość spłacania zaciążenia daje 76% punktów;
– Aktywność kredytowa (wiarygodność, dobra historia kredytowa) to 11% punktów;
– Wykorzystanie limitów kredytowych, im mniejszy współczynnik tym więcej punktów, do zdobycia 8% punktów;
– Częstotliwość ubiegania się o kredyty, im rzadziej prosisz o kredyt, tym więcej punktów dostaniesz z puli 5%.

Podsumowując dobrze jest znać swoją sytuację w BIK, ponieważ to ona umożliwia Tobie zaciąganie kredytów w korzystnych warunkach i bez żadnych problemów. Dbaj o regularność spłacania rat, a raczej kredyt będziesz dostawać, bowiem za tą czynność możesz otrzymać 76% z puli scoringu.