Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Decyzja podjęta – kupujesz własną nieruchomość. Zazwyczaj budżet nie pozwala nam na pokrycie całej kwoty wartości mieszkania. Decyzja o zaciągnięciu kredytu często budzi niepokój, ponieważ jest to zobowiązanie na lata. Pamiętajmy, że Jak wybrać kredyt, który będzie nam odpowiadał? Na co zwrócić uwagę i czy istnieje jedna oferta kredytowa idealna dla wszystkich?

Sposoby na pożyczenie pieniędzy

Wysokość i okres kredytu

Warunki udzielania kredytu różnią się zależnie od tego jaką kwotę chcemy pożyczyć oraz jak długo planujemy ją spłacać. Zanim zaczniemy porównywać oferty musimy przemyśleć i postanowić o jaką kwotę chcemy się ubiegać. Długie terminy spłaty cieszą się największą popularnością wśród kredytobiorców. Dzięki temu raty miesięczne są niższe, co w razie pogorszenia sytuacji finansowej ogranicza ryzyko kolejnych zadłużeń. Pamiętajmy, że jeśli nasza sytuacja się znacząco poprawi możemy kredyt nadpłacać.

Oprocentowanie

Szukając ofert kredytów w bankach najpierw zwraca się uwagę na oprocentowanie kredytu. To od wysokości oprocentowania zależy, ile ostatecznie trzeba będzie spłacić. Aby porównać oferty różnych banków można skorzystać z jednej z licznych wyszukiwarek kredytów. Często również na stronach banku możliwe jest samodzielne wyliczenie przykładowych kosztów kredytu i przejrzenie dostępnych ofert.

Najważniejsze informacje

Bezwzględnie należy sprawdzić wysokość rat, co wydaje się być sprawą oczywistą. Często jednak szukający kredytu nie pytają o dodatkowe opłaty, które mogą znacznie podwyższyć koszty i są to między innymi prowizja, ubezpieczenie i opłata za wycenę nieruchomości. Pamiętajmy także o honorarium dla notariusza.

Jaki kredyt najlepszy?

Jeśli liczyliście na jednoznaczną odpowiedź, to niestety, taka nie istnieje. Oferty kredytów hipotecznych zmieniają się zależnie od sytuacji na rynku. Odpowiednio dobrany kredyt hipoteczny musi uwzględniać możliwości finansowe kredytobiorcy oraz obecną i potencjalną przyszłą sytuację finansową i życiową. Podawane w porównywarkach informacje o kredytach należy dokładnie przejrzeć, zwracając uwagę na oprocentowanie, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), prowizję (często podawaną w procentach), kwotę spłaty i ratę. Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego musi być przemyślana, nie warto takiego zobowiązania na lata podejmować pod wpływem chwili lub emocji.