Podjęcie decyzji o zakupie nowego samochodu to dla niektórych osób bardzo ważny krok. Wielu z kupców nie stać na nabycie auta za własną gotówkę, dlatego zmuszeni oni do zapożyczenia się i korzystania ze środków pozyskanych z banku. Dla osób, których celem jest wejście w posiadanie pojazdu najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wnioskowanie o kredyt samochodowy. Czym on jest? Jakie rodzaje kredytu samochodowego można uzyskać? Jakie warunki należy spełnić, aby móc pobrać kredyt na zakup auta?

Kto może starać się o kredyt samochodowy?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyty samochodowe to szczególnego rodzaju pożyczki przeznaczone na konkretny zakup. Uzyskane pieniądze należy wydać na wybrany pojazd, a zakup odpowiednio udokumentować. Zabezpieczeniem tego rodzaju kredytów zazwyczaj są pojazdy, które mają zostać nabyte, a bank w zamian za dodatkowe poręczenia jest w stanie obniżyć ratę zadłużeń.
Kredyty samochodowe to zobowiązania, które składają się z kilku ważnych elementów. W skład pożyczki wchodzą m.in.:
• Oprocentowanie kredytu
• Prowizja,
• Dodatkowe ubezpieczenia,
• Wysokość raty, itp.

Rodzaje kredytu samochodowego.

Pozyskanie pieniędzy na drodze wnioskowania o kredyt samochodowy można oddzielić na kilka rodzajów. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zalicza się finansowanie:
– standardowy kredyt samochodowy – podobnie, jak przy spłacaniu kredytu gotówkowego, kredytobiorca spłaca, co miesiąc wyznaczoną ratę wraz z dodatkowym oprocentowaniem. Przed podjęciem pożyczki zostaje ustalony wkład własny oraz ogólne warunki zobowiązania.
– kredyt jednoratowy – zobowiązanie spłacane jest w dwóch, odpowiednio podzielonych transzach – 50/50 lub 40/60. Pierwsza z rat musi stanowić minimum połowę całego zobowiązania. Kolejną część kupiec spłaca dopiero po upływie kilku lat.
– balonowy – główną zaletą tego rodzaju finansowania jest możliwość zamiany auta na nowe po upływie zaledwie trzech lat. W skład pożyczki wchodzą: wkład własny, miesięczne raty, wykup auta.

Dodatkowe zabezpieczenia kredytowe.

Kredyty samochodowe to zobowiązania, które należy odpowiednio zabezpieczyć. Choć pożyczki te są korzystniejsze od zwykłych, popularnych sfinansowań, jednakże należy do niego się odpowiednio przygotować i ustosunkować. Podjęcie kredytu wiąże się również z możliwością dodatkowego zabezpieczenia go w formie:
• rejestracji auta w sądzie rejestrowym,
• cesja z praw polisy OC i AC,
• przewłaszczenie,
• dodatkowe ubezpieczenia, itp.